Czy warto wybrać styrodur do ogrzewania podłogowego?

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Ten innowacyjny sposób na ogrzewanie domu pozwala na podwyższenie temperatury w mieszkaniu w sposób zarówno efektywny, jak i komfortowy. Niemniej jednak żadna podłogówka nie może dobrze funkcjonować bez odpowiedniego przygotowanego podkładu. Jaki materiał jest odpowiedni na podkład?

Funkcje podkładu

Dobrze wykonany podkład jest niezbędnym elementem każdego ogrzewania podłogowego. Do jego najważniejszych funkcji zaliczyć można działanie termoizolacyjne tj. działanie mające na celu zmniejszyć utratę energii cieplnej. Kolejnym kluczowym zadaniem podkładu jest ochrona zamontowanej instalacji przed wilgocią.

Obecnie w celu ochrony instalacji przed utratą ciepła oraz przed wilgocią stosuje się tak różnorodne materiały jak: styropian, wełna mineralna, płyty poliuretanowe. Niemniej jednak materiałem charakteryzującym się najlepszymi do tego celu parametrami jest polistyren ekstrudowany znany również jako XPS lub styrodur.

Odpowiednie właściwości XPS

Styrodur do ogrzewania podłogowego charakteryzuje się szeregiem właściwości, które doskonale wspierają działanie instalacji grzewczej. Najważniejszą cechą materiału jest doskonała termoizolacja. Ułożenie cienkiej 10-12 cm warstwy XPS pozwala na zmniejszenie utraty ciepła do gruntu do zaledwie 15%. Ma to bezpośredni wpływ na efektywność ogrzewania.

Kolejną kluczową cechą, która sprawia, że izolacja styrodurem doskonale spełni nasze oczekiwania jest wysoki poziom odporności materiału na różnego rodzaju przeciążenia. Z tego względu nadaje się on idealnie jako podkład, który w wyniku nacisku lub w rezultacie działania różnorodnych sił nieuleganie uszkodzenieniu. Co jeszcze?

XPS doskonale ochroni instalację grzewczą nie tylko przed utratą ciepła, ale również doskonale ją odizoluje od jakichkolwiek źródeł wilgoci. Jest to rezultat bardzo niskiej nasiąkliwości materiału. Sytyrodur niezależnie od grubości oraz gęstości płyty charakteryzuje się nasiąkliwością na poziome zaledwie od 1 do maksymalnie 2%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *