Wykorzystaj styrodur do ocieplenia drzwi wejściowych

Stosując styrodur do izolacji termicznej, czyli ocieplenia ścian piwnicznych i fundamentowych oraz podłóg wewnętrznych, stromych i płaskich dachów, zapominamy, iż ten materiał o znakomitych parametrach możemy wykorzystać także przy innych inwestycjach budowlanych, na przykład, gdy rozpatrujemy ocieplenie drzwi styrodurem. Nadaje się on do budowy uli, ocieplania kurników, chlewni, obór, a także reklam zewnętrznych. Co ciekawe, chętnie sięgają po niego także modelarze – jest bowiem lekki i łatwy w formowaniu.

Styrodur i jego niezaprzeczalne właściwości w budownictwie mieszkaniowym

Kiedy około roku 1964, niemiecka firma przemysłu chemicznego BASF (tak, ta sama, której kasety kiedyś od lat 80-tych wszyscy mieliśmy w naszych domowych kolekcjach audio i video) po raz pierwszy dodała środek pianotwórczy (zwiększający gęstość) do bezkształtnej masy polistyrenowej, nikt właściwie nie spodziewał się, że kilkadziesiąt lat później tzw. „styrodur ekstrudowany” (pianka XPS) będzie jednym z najchętniej wykorzystywanych surowców w budownictwie mieszkaniowym, rolnym, ale i przemysłowym. Styrodur jest niezaprzeczalnie twardszy i trwalszy, niż „spokrewniony” z nim pod względem chemicznym styropian (pianka EPS), ma równie dobrą izolacyjność termiczną, ale też – co ważne we wspomnianym budownictwie rolnym – niską absorpcję wilgoci.

Niska chłonność wody dyskontowana jest właśnie w trakcie kładzenia na warstwę hydroizolacyjną fundamentów lub gdy chcemy położyć ciepły próg pod drzwi wejściowe. Co interesujące, w odróżnieniu od styropianu, styrodur jest bardzo odporny na tzw. „korozję biologiczną”, czyli osiedlanie się na jego powierzchni kolonii grzybów, mchów. Stąd jego popularność w izolowaniu dachów i ścian wielkopowierzchniowych chlewni czy nawet niewielkich kurników. Jest także w niewielkim stopniu odkształcić się w trakcie użytkowania, w tym sensie, że poddawany obciążeniom (zastosowanie w ociepleniach podłóg) statycznym lub dynamicznym, świetnie zachowuje swój pierwotny kształt. Do szerokiego katalogu zalet tego niemieckiego wynalazku z branży chemicznej dodajmy jeszcze niską palność polistyrenu.

Jak ocieplić drzwi wejściowe za pomocą płyt styrodurowych?

W związku z tym, iż produkcja – zwłaszcza formowanie – nastręcza pewne trudności, na rynku spotykamy najczęściej płyty styrodurowe o standardowych wymiarach, 125 na 60 cm i 126,5 na 61,5 cm oraz grubościach, tutaj od 2 aż do 12 cm. Ów spory wybór w przedziale grubości oraz coraz wymyślniejsze sposoby łączenia płyt (np. systemem pioró-wspust) powoduje, iż po styrodur coraz częściej sięgają ci, którzy zajmują się drobnymi pracami budowalnymi (planują ocieplenie drzwi styrodurem), mało powierzchniowymi ociepleniami (izolują ścianki kurnika) lub zamierzają zakup uli dla pszczół z gotowych styrodurowych komponentów.

Zastanawiając się, jak ocieplić drzwi wejściowe styrodurem, zanim dokonamy zakupu, zasięgnijmy porady sprzedawcy, jakiej grubości płyty, a więc o jakich parametrach termicznych wystarczą, byśmy przypadkiem nie kupili zbyt grubej. Zmierzmy też dokładnie powierzchnię skrzydła drzwi. Dobry dostawca płyt styrodurowych będzie też wiedział jakimi metodami (kołki, klej?) będzie można przytwierdzić płytę styrodurowe do danego materiału. Poza tym przypomni nam – co ważne w dalszej konserwacji lub innych pracach budowlanych – iż styrodur jest właściwie bardzo „przyjaznym” materiałem, nie reagującym z innymi surowcami budowlanymi, jednakże bardzo źle znosi traktowanie rozpuszczalnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *