Jaki wybrać styrodur do budowy uli?

Styrodur to materiał, który swoimi świetnymi właściwościami otrzymywanymi w trakcie procesu produkcji, przyzwyczaił nas już do tego, iż może być zastosowany jako materiał izolujący w budownictwie. Jako podlegający łatwemu formowaniu, styrodur jest także wykorzystywany do produkcji trójwymiarowych elementów reklamowych, a także części ozdobnych, dekoracyjnych, takich jak np. naroża. Sięgnąć powinni po ten wszechstronny surowiec także ci, którzy zastanawiają się jaki zastosować materiał, a w zasadzie styrodur do budowy uli.

Czym właściwie jest styrodur?

Gdy polistyren jest poddawany w trakcie procesu produkcji wysokim ciśnieniom, jak i wysokiej temperaturze, zachodzi swoiste „zagotowanie”, spienienie materiału. Ten gorący jeszcze polistyren jest tak łatwy w formowaniu, że przepuszczając go poprzez odpowiednie formy-szczeliny, uzyskuje się pożądane kształty, np. tak poszukiwane w budownictwie płyty izolacyjne. Natomiast podczas stygnięcia rozprężona masa jest w stanie nawet kilkukrotnie zwiększyć swą objętość. Otrzymany wtedy materiał – jak wykazały badania w warunkach laboratoryjnych – charakteryzuje się wysoką izolacyjnością termiczną. Drugą ciekawą cechą jest bardzo niska chłonność wody, stąd może być spokojnie wystawiony na zmienne pod naszą szerokością geograficzną warunki atmosferyczne.

Do czego jeszcze możemy użyć styrodur?

Będący nieco droższym materiałem niż jego „kuzyn” – styropian, ma o wiele lepsze właściwości, jeśli chodzi o chłonność wilgoci, (która zależy od gęstości przylegających do siebie komórek wielościanów polistyrenu), nie wspominając już o właściwościach fizycznych. Jest o wiele bardziej odporny na urazy mechaniczne, odkształcenia, nie kruszy się w takim stopniu jak styropian. Dlatego zastanawiając się jak zbudować ul, bardziej powinniśmy pomyśleć nad kwestiami typu – jaki styrodur do uli?

Warto wiedzieć, że styrodur znakomicie komponuje się z innymi typami materiałów budowlanych i w zasadzie źle znosi tylko traktowanie rozpuszczalnikami. Tak więc, gdy stajemy przed wyborem jaki styrodur do uli, to wybierać możemy wśród kilku grup gęstości materiału: 32-34 kg na m3, 30-39 kg na m3 oraz w grupie najwyższej gęstości (a więc i wagi) – 35-47 kg na m3.

Innym parametrem styroduru jest współczynnik przewodzenia ciepła, który może mieć zakres między 0,032 a 0,035 W/mK. Owe parametry można oczywiście osiągać przy pewnej grubości płyt, które spotkać na rynku możemy w kilku wielkościach, a mianowicie: od 2 do 6, 8, 10 oraz 12 cm. Jeśli chodzi natomiast o powierzchnie płyt, to najczęściej spotykanymi są prostokąty o wymiarach 125 na 60 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *